Podpoľanie je región, ktorý je turisticky atraktívny aj vďaka sopečnej histórii stratovulkánu Poľana, ktorá mu dala svoj osobitný ráz. Pozostatky mohutnej sopečnej činnosti spred 15 miliónov rokov môžeme pozorovať v rôznych častiach územia. Z pomedzi zaujímavých skalných útvarov je výnimočný a pritom často nenápadný tzv. sopečný lahar. Tento slovný výraz pôvodne pochádza z ostrova Jáva v Indonézii. Lahar vzniká zatuhnutím sopečného bahnového prúdu. Ešte dnes môžeme vidieť tento zaujímavý produkt Poľany v katastri obci Zolná, kde si zachoval svoj pôvodný tvar. Vďaka jeho výnimočnosti bol vyhlásený v roku 2000 za prírodnú pamiatku. Hlavným predmetom záujmu ochrany spomínanej lokality je práve odkrytá časť laharového prúdu. Pozoruhodnosťou územia je aj prítomnosť paleontologických nálezov.
V pôvodných materiáloch sa udáva, že lahar v Zolnej je súčasťou cca 18 km dlhého prúdu od svahov Poľany až po Zolnú. Veľké otvory v lomovej stene vznikli vylámaním opálových výplní. Prítomný bol predovšetkým drevný opál so zachovanými letokruhmi. Vďaka nim môžeme dnes presnejšie identifikovať zástupcov drevín, ktoré sa v minulosti na tejto lokalite vyskytovali. Podľa vedeckých výsledkov to boli práve tis a brest.
PP Zolniansky lahar tvorí odkryté čelo kopca Lipová. Kedysi bol na jeho mieste kameňolom, kde sa ťažil sopečný tuf za účelom získania stavebného materiálu. V ešte v nedávnej minulosti bola PP Zolniansky lahar zarastená náletovými drevinami. Vďaka iniciatíve predsedu Združenia vlastníkov spoločenských a urbárskych lesov pozemkové spoločenstvo Zolná, Jána Šiagiho, sa začalo od r. 2011 s intenzívnym odstránením náletov, odkrytím časti laharu a pravidelným kosením plochy prírodnej pamiatky. Je to ukážka hrdosti a pozitívneho vzťahu miestnych obyvateľov k vzácnym prírodným hodnotám.
Správa CHKO-BR Poľana vyjadruje poďakovanie za pomoc pri starostlivosti o vzácne a unikátne chránené územie pánovi Jánovi Šiagimu. Budeme radi, ak ho budú nasledovať budúce generácie obce Zolná.