Tento rok oslavuje Slovenský výbor Programu Človek a biosféra (MAB) významné 25. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti sa dňa 10. decembra 2018 uskutočnilo slávnostné zasadnutie, na ktoré boli pozvaní minulí aj súčasní členovia, podieľajúci na napĺňaní cieľov a poslania biosférických rezervácií (BR) na Slovensku.
Za týmto účelom úlohu hostiteľa prijala Biosférická rezervácia Poľana, ako príklad dobrej praxe, v manažovaní biosférických rezervácií vo svete. Členovia SV MAB sa pri tejto príležitosti stretli s kľúčovými osobnosťami Koordinačnej rady BR Poľana a jej partnermi z rôznych častí Slovenska.
Osláv 25. výročia SV MAB sa zúčastnili manažéri biosférických rezervácii – Tatry, Slovenský Kras, Východné Karpaty a Poľana, hostia z ML Košice, ŠL TANAP, starosta z Mníšku nad Popradom a partneri BR Poľana – lesníci, poľnohospodári, starostovia, poľovníci, ochranári, gazdovia, vedci – partneri.
V doobedňajších hodinách hostia navštívili územie (Očová, Hrochotský mlyn, Kyslinky a Raticov vrch) v sprievode stakeholdrov z BR Poľana. Na Raticovom vrchu v Kostole Fatimskej Panny Márie kapucín Vladko dal účastníkom terénnej exkurzie požehnanie a vyjadril podporu myšlienke biosférickej rezervácie, ako spojenia človeka a prírody.
Dôležitou časťou programu bolo predstavenie samotného programu MAB – Človek a príroda, ale najmä prezentácie našich slovenských biosférických rezervácií: Slovenský Kras, Tatry, Východné Karpaty a Poľana.
Na podujatí sme si pripomenuli i 20. výročie prvej trilaterálnej biosférickej rezervácie na svete BR Východné Karpaty (Slovensko, Poľsko, a Ukrajina)
Stretnutie poskytlo priestor pre diskusiu a rozhovory, týkajúcich sa troch základných funkcií BR – ochrannú, logistickú a rozvojovú. Súčasťou programu bolo aj predstavenie vízie SV MAB na najbližšie roky:
- Zabezpečiť pre BR podporu Vlády SR
- Zabezpečiť financovanie biosférických rezervácií
- Podieľať sa na národnej a medzinárodnej propagácii
- Vytvárať partnerstvá doma a v zahraničí
- Zabezpečiť systematický výskum a monitoring
- Realizovať interaktívnu a kreatívnu výchovu a vzdelávanie
- Vytvorenie medzinárodnej siete modelových lesov
- Propagovať prírode blízke obhospodarovanie lesov
- Vytvárať verejno- súkromné partnerstvá
- Zabezpečiť transparentné a participatívne manažovanie BR
Podujatie pokračovalo do večerných hodín v príjemnej atmosfére podpolianskeho folklóru a tradícií.
Bol to deň vzájomnej úcty a rešpektu.
Tak ako Poľana spojila ľudí v Podpoľaní, spája ľudí aj z iných regiónov. Pravdepodobne preto, lebo v nej tlčie srdce Slovenska.