Pestrosť a rôznorodosť rastlinstva v Podpoľaní odpradávna využívali naši predkovia nielen ako zdroj liečiv, ale aj ako prísady do receptúr v tradičnej kuchyni. Na mnohé chutné a zároveň liečivé rastliny sa akoby postupom času zabudlo. Je dobré si pripomenúť drobné poklady, vynárajúce sa na jar zo zeme. Práve v tomto období totiž ponúkajú vitalitu, energiu a intenzívnu chuť. Nahliadnite do nášho krátkeho atlasu a nechajte sa inšpirovať.
-
-
Fialka voňavá (Viola odorata) – Fialka je dávnym symbolom skromnosti, pokory, obetavosti a trpezlivosti. Jej fialová farba vyjadruje duchovnosť. V ľudovom liečiteľstve sa k liečebným účelom využíva celá kvitnúca rastlina, to je vňať, koreň aj kvety. Kvety aj zeleň môžete jesť surové, dusené, varené alebo pečené. Kvety môžete pridať do vašich obľúbených smoothies. Môžete si z nich pripraviť aj chutný bylinkový čaj. Dnes nájdete recepty aj na chutnú fialkovú limonádu alebo sirup.
-
-
Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) – poznáme ho aj pod ľudovým názvom čmelník, pľúcna zelina, hviezdoš, alebo modrý kľúč. Jeho názov si ľudia odvodili od listov, ktoré pripomínajú pľúca. Nielen, že zmierňuje dráždenie pri kašli, podporuje i trávenie, vylučovanie a pozitívne pôsobí aj na zdravie pokožky. Okrem svojich liečivých účinkov sa dá použiť aj v kuchyni. Mladé jarné lístočky pľúcnika sú vhodné ako ľahký, zdravý šalát plný C vitamínu, enzýmov a organických minerálov.
-
-
Hluchavka nachová (Lamium purpureum) – nenápadná rastlina, ktorú často považujeme za burinu má širokospektárlne liečivé účinky. Mladé výhonky rastliny, listy a kvety sú jedlé. Stonky a listy sú dobré do šalátov aj polievok. Treba však dávať pozor na množstvo pridanej byliny z dôvodu jej zvláštnej arómy. Sladké voňavé kvety môžeme použiť ako jedlú ozdobu dezertov. V minulosti sa vraj používala aj proti moliam medzi šaty. Včelám poskytuje veľmi dôležitý nektár a peľ, je medonosná.
-
-
Púpava lekárska (Taraxacum officinale) – Jej výskyt je početný najmä na lúkach, poliach či v záhradách. Častokrát je považovaná za burinu. Jej liečivé účinky sú všeobecne známe, málo je však docenená v kuchyni. Celá rastlina je jedlá a má mierne horkastú chuť. Púpavu, by mali užívať ľudia, ktorí sa cítia chorí a unavení. Mladé listy, ktoré ešte neobsahujú mlieko sa používajú do šalátov. Hrsť čerstvých mladých púpavových listov ochutených citrónovou šťavou, doplnia organizmu potrebné látky a očistia od toxických nánosov.
-
-
Buk lesný (Fagus sylvatica) – Buk je typickou drevinou našich lesov, najmä v miernych zemepisných šírkach. V CHKO Poľana máme Chránený strom Buk pod Kľukou, ktorého vek sa odhaduje na viac ako 200 rokov. Je málo známe, že práve mladé bukové listy sú najchutnejšie zo všetkých stromov. Kyslastou chuťou pripomínajú kysličku obyčajnú. Preto sú výborné ako základ šalátov, smoothies, do pomazánok, dresingov alebo do polievky. Najlepšie však chutia, keď ich konzumujete len tak na prechádzke v lese. Sú plné vitamínu C a K, kyseliny listovej a ďalších liečivých látok.
-
-
Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) – je rastlinou so silnými očistnými schopnosťami. Je výborná do prívarkov, kde môže nahradiť špenát. Práve v týchto mesiacoch je mladá rastlina vhodná do praženice alebo ako šalát. Aj napriek liečivým účinkom sa neodporúča jej pravidelné užívanie. Po dvoch týždňoch pŕhľavovej kúry je vhodné urobiť si prestávku. Jedným so spôsobov ako ju uskladniť na zimu je, odšťaviť ju a zmiešať s medom. Tento prírodný konzervant jej uchová veľa vitamínov.