V prvej polovici júna zástupcovia Biosphere Reserve Polana nadviazali spoluprácu so slovinskými partnermi z biosférických rezervácií Kras a Julské Alpy.
Na návšteve sme sa rozprávali s lokálnymi výrobcami, navštívili sme informačné centrá Škocjan Caves Park, Slovenia a Triglavski narodni park / Triglav National Park v Trente a Blede. Stretnutia a návšteva zaujímavých lokalít obohatili obidve strany o cenné informácie. Vzájomná výmena skúseností poukázala na príležitosti, ktoré biosférické rezervácie prinášajú pre kvalitu života miestnych obyvateľov, prírodu a rozvoj regiónu.
Nadviazanie medzinárodnej spolupráce so Slovinskom bolo zároveň krokom k naplneniu projektu APVV „Implemetnácia Agendy 2030 prostredníctvom biosférických rezervácií“, ktoré realizuje Štátna ochrana prírody SR s Ekonomická fakulta UMB, Fakulta prírodných vied UMB – oficiálna stránka a Ústav krajinnej ekológie SAV.
Slovinské biosférické rezervácie sú jedným z dôležitých článkov v rámci Svetovej siete biosférických rezervácií. Spoločne so Slovenskom patria do Svetovej siete EUROMAB. Zároveň v rámci programu UNESCO’s Man and Biosphere Programme obidve krajiny sú členmi skupiny unikátnych biosférických rezervácií s jaskyňami (CaveMAB).
Našu delegáciu zaujímali najmä riešenia v oblasti:
Právne postavenie BR v Slovinsku
Participatívny manažment územia a tvorba strategických dokumentov
Financovanie BR a foundraising
Komunikácia s miestnymi obyvateľmi a stakeholdrami
Podpora aktivít človeka v území
Ochrana prírodných hodnôt
Vzdelávanie a zvyšovanie povedomia verejnosti
Marketing a budovanie značky UNESCO
Turizmus a jeho rozvoj v územiach
Medzinárodná spolupráca
Pár zaujímavých údajov z navštívených bioférických rezervácií prikladáme do komentárov galérie.